مسجد سلطان صلاح الدین شاه (Sultan Salahuddin Abdul Aziz Mosque)

مسجد سلطان صلاح الدین  شاه
اطلاعات جاذبه گردشگری مسجد سلطان صلاح الدین شاه
شهر تور ارزان کوالالامپور مالزی
وب سایت Website
آدرس فارسی مالزی- کوآلالامپور
آدرس انگلیسی Persiaran Masjid St., Sekysen 14, 40000 Shah Alam, Selangor, Malaysia

توضیحات مسجد سلطان صلاح الدین شاه تور ارزان کوالالامپور مالزی

مالزی کشوری اسلامی و با تاریخی غنی می باشد، که بدیهی است، به سبب دین این کشور، مساجد از دیرباز ارزشی غیر قابل انکاری چه در تاریخ و چه در فرهنگ این ملت داشته باشد. مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه که در غرب شهر کوالالامپور در ایالت سلانگور واقع شده، نمونه ای فوق العاده برای این امر است. ساخت این مسجد در سال 1982 و به دستور سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه آغاز شد و 6 سال به طول انجامید تا به شکلی که، تا به امروز برای خود حفظ کرده است، درآید.

این مسجد که بزرگ ترین مسجد مالزی و دومین مسجد بزرگ آسیای شرقی، بعد از مسجد جاکارتای اندونزی می باشد، به مسجد آبی شهرت پیدا کرده، که نام بسیار زیبایی برای توصیف مسجدی با گنبدی نیلگون است. این مسجد علاوه بر استفاده از معماریی که در آن زمان در مالزی رواج داشته، کمی هم از معماری سراسر دنیا را بهرمند شده، که باعث مدرن ماندن این مسجد از سال اتمامش تا اکنون شده است، گنبد آبی این مسجد، که بر گرفته از معماری سنتی ایران، همراه با معماری مالایی می باشد، اثری ایجاد کرده که بازدید کنندگان را مدهوش خود می سازد و یا استفاده از ستون ها و شبه ستون های قطور و بلندی که آن زمان بیشتر در کیساهای اروپایی دیده می شد، باعث شده علاوه بر معنوی بودن فضای مسجد، ابهت خاصی را به آن ببخشد. همچنین زیبا ترین هنر مورد استفاده در این مسجد را می توان، استفاده از هنر خوشنویسی اسلامی دانست، که سبب شده است آیه های قرآن با خطی زیبا بر روی گنبد اصلی این مسجد خودنمایی کنند.

مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه تا بالاترین نقطه ی گنبد آبی اش، دارای ارتفاعی در حدود 140متر است و قطر این گنبد باشکوه قریب به 51متر می باشد، همچنین 14 مناره، که با تلفیق رنگ های آبی و سفید تزئین شده اند،  زیبایی و ابهت این مسجد را دو چندان کرده اند. ساختمان این مسجد دارای سه طبقه می باشد، که اولین طبقه مختص دفتر مسجد، کتابخانه و انجام فرایض دینی، مذهب اسلام می باشد. طبقه دوم برای آقایان و طبقه آخر مختص بانوان قرار گرفته است، در کل مسجد آبی می تواند پذیرای 24هزار نمازگزار باشد.

این مسجد توسط یک باغ بسیار زیبا به مساحت 14 هکتار احاطه شده، که معماری این باغ الهام گرفته شده از باغ بهشت است که در قرآن نیز به آن اشاره شده. این باغ محل برگزاری اعیاد مذهبی و به نمایش گذاشتن آثار هنری همچون خوشنویسی، مجسمه های ساخته ی دست، نقاشی ها  و... هنرمندان مالزی است.