کلبه پتر کبیر (Cabin of Peter The Great)

کلبه پتر کبیر
اطلاعات جاذبه گردشگری کلبه پتر کبیر
شهر سنت پترزبورگ - تور روسیه
وب سایت
آدرس فارسی روسیه - سنت پترزبورگ
آدرس انگلیسی Russia - Saint Petersburg

توضیحات کلبه پتر کبیر سنت پترزبورگ - تور روسیه

این کلبه اولین منطقه مسکونی در شهر جدید سنت پترزبورگ که متعلق به پتر کبیر بوده است. این کلبه چوبی اولین کاخ سلطنتی تزار در سنت پترزبورگ است. تنها در سه روز در( می 1703) نجاران ارتش (سربازان هنگ سمیونوسکی ) کلبه پتر کبیر را در محل اولین بندر سنت پترزبورگ ساختند. از این مکان  تزار قادر بود از نزدیک در جریان ساخت و ساز شهر و قلعه قرار گیرد. این کلبه تنها دارای 60 متر مربع مساحت بوده وطراحی داخلی آن به گونه ای است که دارای سه اتاق اعم از اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق مطالعه می باشد.

دیوارهای چوبی این کلبه با روغن قرمز رنگ آمیزی شد تا شبیه به آجر به نظر آید. معماری کلبه چوبی پتر کبیر ترکیبی از معماری سنتی روستایی در قرن ۱۷ و معماری هلندی با پنجره های بزرگ و هنرمندانه و سقف بلند آن می باشد. پتر کبیر از سال ۱۷۰۳ تا سال ۱۷۰۸ در این کلبه اقامت نمود. کلبه پتر کبیر به عنوان اولین موزه ی سنت پترزبورگ در ماه سپتامبر سال ۱۹۴۴ پس از محاصره ۹۰۰ روزه لنینگراد بازگشایی شد. هنوز هم با گذشت مدت های زیاد و جنگ و اتفاقات بسیار، وسایل شخصی پتر کبیر در اتاق خواب و اتاق نشیمن باقی مانده است. پتر کبیر می خواست که همه خانه های شهر جدید سن پترزبورگ را با سنگ همانند شهرهای اروپایی بسازد، ولی توان مالی ان را نداشت. بنابراین دستور داد تا با رنگ آمیزی دیوارهای چوبی آن را شببیه دیوارهای آجری نمایند. چند سال بعد از نقل مکان پتر از کلبه به کاخ خود در سال ۱۷۱۱ این کلبه از بندر به مکانی در پتروفسکایا نابرژنایاو آرونا ( الهه سپیده دم ) محل نگه داری کنونی منتقل شد. در سال ۱۷۲۳ کاترین همسر پتر کبیر تصمیم به محافظت از خانه چوبی پتر نمود و دستور ساختن یک دیوار محافظ در اطراف ساختمان چوبی را داد. در سال ۱۸۴۴ دیوار آن را با آجر پوشاندند به طوری که امروزه ظاهر آن کاملا آجری است. 

 یک مجسمه نیم تنه از پتر توسط پارمن زابلو در بیرون کلبه پتر کبیر گذاشته شده است ودر حال حاضرخود کلبه جهت بازدید به روی عموم باز می باشد.