موزه هرمیتاژ (Hermitage Museum)

موزه هرمیتاژ
اطلاعات جاذبه گردشگری موزه هرمیتاژ
شهر سنت پترزبورگ - تور روسیه
وب سایت
آدرس فارسی روسیه - سنت پترزبورگ
آدرس انگلیسی Russia - Saint Petersburg

توضیحات موزه هرمیتاژ سنت پترزبورگ - تور روسیه

قدمت موزه هرمیتاژ به سال 1764 بازمیگردد. در آن زمان کاترین کبیر با خرید تعدادی بالغ بر دویست نقاشی معروف از اروپا ، شروع به جمع آوری آثار هنری برای این مجموعه کرد. موزه هرمیتاژ در روسیه یک مجموعه بزرگ و بسیار غنی از آثار هنری و سلطنتی در شهر سنت پترزبورگ است. شهرت این موزه به دلیل نمایش تعداد بسیاری از آثار فرهنگی و هنری باز مانده از دوران مختلف در آن است. این موزه دارای شعبه هایی در شهر لندن، آمستردام و لاس وگاس نیز هست و بالغ بر سه میلیون اثر هنری را در خود و شعبه هایش به نمایش می گذارد.

این مجموعه که در شش بنا به نمایش گذاشته می شود دارای یک بنای اصلی به نام کاخ زمستانی است که سال ها پیش محل زندگی تزارهای روسی بوده است. همچنین در این مجموعه ، کاخ های دیدنی و اتاق های مجلل که تزارها در آنها زندگی می کردند به چشم می خورد. در بخش های دیگر موزه، آثار بسیاری از جمله لباس ها ، نشان ها ، جواهرات سلطنتی و همچنین بزرگ ترین کلکسیون طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی به نمایش گذاشته شده است. کاخ زمستانی هرمیتاژ توسط معمار ایتالیایی راسترلی ، و در زمان حکومت دختر پتر کبیر ، الیزابت ساخته شد. در زمان فرمانروایی کاترین کبیر، هرمیتاژ کوچک توسط ژان باتیس والین و یوری والتن و ساختمان هرمیتاژ قدیم  توسط یوری والتن و تئاتر ارمیتاژ توسط کوآرنگی ساخته شده است. آخرین ساختمان، ساختمان جدید در سال های 1842 تا 1851 توسط کلز ساخته شد. 

در سال 1837 آتش سوزی بزرگی در موزه رخ داد و در سالهای بعد بازسازی شد. در زمان جنگ جهانی اول ، سالن های این قصر به عنوان بیمارستان نظامی مورد استاده قرار میگرفت. بعد از پیروزی انقلاب اکتبر سال 1917 مجموعه هرمیتاژ با فرمان لنین ، ملی اعلام شد و به موزه تبدیل گردید. در سال 1941 بعد از آغاز جنگ جهانی دوم و حمله آلمان به خاک شوروی، تمام آثار هرمیتاژ توسط راه آهن به منطقه سیبری روسیه ارسال شد و در سال 1945 بعد از پیروزی شوروی بر آلمان به موزه برگردانده شد.  در این موزه آثار ارزشمندی از نقاشان بزرگ همچو پیکاسو ، لئوناردو داوینچی ، رافائل ، تی سین ، ون گوگ ، میکل آنژ و..... میباشد. سالن تمدن ایران باستان  - روم و یونان باستان - مصر قدیم و چین در این موزه قرار دارد.

از دیدنی های سالن تمدن ایران باستان ، فرش معروف پازیریک است . این فرش قدیمی ترین فرش موجود در دنیا است و قدمت آن به بیش از دوهزار سال میرسد.

در مورد عظمت این موزه باید گفت که اگر برای هر اثر حدود یک دقیقه وقت بگذارید ، بیش از یازده سال زمان میبرد تا کل موزه را تماشا کنید.