یادبود شاه وختانگ (Statue of King Vakhtang Gorgasali)

یادبود شاه وختانگ
اطلاعات جاذبه گردشگری یادبود شاه وختانگ
شهر تفلیس | تور ارزان گرجستان
وب سایت
آدرس فارسی جنوب تفلیس ، کنار رودخانه ،جنب پل Metekhi Bridge
آدرس انگلیسی south of Tbilis, near the Metekhi Bridge

توضیحات یادبود شاه وختانگ تفلیس | تور ارزان گرجستان

داستان شاه وختانگ در تفلیس گرجستان 🗿

شاه وختانگ یکی از پادشاهان گرجی است. در داستانها و روایات نقل شده است شاه وختانگ برای شکار و تفریح به مناطق سرسبزی به نام متسختا رفته بود و شاهین او به کبکی حمله میکند و هر دو در چشمه آبگرم آنجا افتاده و شاه وختانگ از بخار خوشایندی که از این آبگرم ها برخواست شگفت زده میشود، از همان زمان شاه وختانگ شهری را آنجا بنا میکند بنام تبیلیسی (یعنی دارنده چشمه های آبگرم)  که امروزه پایتخت گرجستان میباشد.

شاه وختانگ در یک معبد دفن شده است و به عنوان بنیانگذار بسیاری از  صومعه ها و قلعه ها در گرجستان در خاطر مردم گرجی به عنوان یک اسطوره ثبت شده است. بسیاری از اشعار و داستان های ملی گرجستان شاه وختانگ را موضوع خود قرارداده و از او به عنوان مردی قدرتمند ، شجاع و پایبند به مسیحیت یاد میکنند.

شاه وختانگ یکی از محبوب ترین شخصیت های گرجستان است و کلیسای ارتدوکس از او با نام قدیس یاد میکند. هرساله مراسم گرامیداشت او در گرجستان برگزار میشود. خیابان و میدانی در گرجستان به نام وختانگ نامگذاری شده است . مجسمه شاه وختانگ توسط مجسمه ساز گرجی بنام الگوجا آماشوکلی بر بلندای صخره ای ساخته شده است و امروزه گردشگران زیادی از آن دیدن میکنند.