پوتراجایا شهر قانون (Putrajaya)

پوتراجایا شهر قانون
اطلاعات جاذبه گردشگری پوتراجایا شهر قانون
شهر تور ارزان کوالالامپور مالزی
وب سایت
آدرس فارسی مالزی ، کوآلالامپور
آدرس انگلیسی Putrajaya, Malaysia

توضیحات پوتراجایا شهر قانون تور ارزان کوالالامپور مالزی

پوتراجایا پایتخت اداری جدید مالزی در جنوب کوالالامپور واقع شده و شهری است که با برنامه ریزی طولانی ساخته شده است. هر چند بسیاری از ادارات دولتی از کوالالامپور به این شهر منتقل شده ولی هنوز کوالالامپور پایتخت ملی و قانونی مالزی به شمار می رود. این شهر پس از کوالالامپور و لابوان سومین و آخرین منطقه فدرال مالزی است. شهر بر روی یک تالاب گسترده و نخلستان های قدیمی در سلانگور با وسعتی حدود پنج هزار هکتار و در بیست و پنج کیلومتری کوالالامپور با برنامه برای جای دادن جمعیتی زیاد بنا شده است، پوتراجایا با بر عهده گیری نظام اداری کوالالامپور بخشی از پروژه راهبردی چند رسانه ای فوق العاده مالزی است.

سازماندهی ها و برنامه ریزی های زیاد منجر به توسعه پوتراجایا به عنوان شهری مدرن با آخرین فن آوری های ارتباطی و زیر ساخت های مترقی و پیشرفته شده است. خیابان ها به حدی زیبا طراحی شده اند که احساس شعف به انسان می دهند و البته بسیار صاف و هموار نیز هستند. به همه این زیبایی ها ساختمان های دولتی با ترکیبی از معماری مدرن و هنر های اسلامی را هم اضافه کنید. مناطق تجاری و مسکونی به گونه ای تفکیک شده اند که ترکیب منسجمی را با هم می سازند. آبراهی در میان شهر وجود دارد که به یک دریاچه بزرگ می ریزد.

چشم انداز شهر فضای متعادلی از پارک ها، فضای سبز و تالاب ها را به نمایش می گذارد اما از آنجا که شهر مسطح و هموار است آن چنان که هست سرسبز و با شکوه به نظر نمی رسد. در این شهر ساختمان های متعددی برای سیاحت وجود دارد و از فرودگاه کوالالامپور ظرف چند دقیقه می توان به این شهر رسید. از طرفی دسترسی بالایی هم به جهت وجود تعداد زیادی سرویس های اتوبوسی و ریلی از کوالالامپور به پوتراجایا وجود دارد. یکی از زیبا ترین جلوه های این شهر مسجد بزرگ و معروف آن است که همجواری با دریاچه به زیبایی آن افزوده است. این مسجد را می توان از مدرن ترین مسجد های جهان نامید. معماری اسلامی مسجد پوترا به طرز هنرمندانه ای طرح های سنتی را با طرز ساخت و مصالح بومی با هم آمیخته است.

مسجد به سبک ایرانی اسلامی دوره صفویه طرح شده و البته المان هایی از دیگر فرهنگ های اسلامی را نیز در خود دارد. در مقایسه طرح های مالزیایی، ایرانی و عربی ، ورودی اصلی مسجد بسیار شبیه به دروازه های ورودی ساختمان های عمومی با معماری ایرانی اسلامی است. مناره های 116 متری آن از مناره های مسجد شیخ عمران بغداد الهام گرفته اند در حالی که بنای اصلی و پایه ای آن یادآور مسجد شاه حسن در کازابلانکا مراکش است. پارک پوترا پندارا از دیگر جاذبه های دیدنی این شهر است. پارکی به مساحت هفتاد هکتار که به مقبره سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه منتهی می شود.

این پارک در واقع به منزله حد فاصلی میان مناطق طبیعی شمال و مناطق اداری جنوب و مناطق تجاری در شرق این شهر عمل می کند. از آنجایی که این پارک در مرتفع ترین نقطه این شهر واقع شده گردشگران و بازدید کنندگان می توانند از چشم انداز بینظیر خوبی از شهر لذت ببرند. نشانه مرکو تاندا (از برجسته ترین نماد های این شهر) نمادی از سرآغاز تأسیس این شهر است. طراحی آن ترکیبی از زمینه فناوری بالا و نقوش معاصر و سنتی است. پلاژ مرکو تاندا از برجسته ترین پلاژ ها است که چشم اندازی سرشار از درختان و باغ ها به همراه آب نماهای زیبا و متنوع دارد. مال پراندا نیز از دیگر مکان های برجسته است که مسیر پیاده پلاز را به آبشار، باغ های معطر و آلاچیق ها متصل می کند.