شهر تاریخی آیوتایا (historical city ayotaya)

شهر تاریخی آیوتایا
اطلاعات جاذبه گردشگری شهر تاریخی آیوتایا
شهر بانکوک | تور ارزان بانکوک تایلند
وب سایت
آدرس فارسی تایلند-بانکوک
آدرس انگلیسی bangkok-thailand

توضیحات شهر تاریخی آیوتایا بانکوک | تور ارزان بانکوک تایلند

 شهرهای تاریخی و داستانهایی که در طول دوران ها در خود پنهان کرده اند، همیشه برای همه جذاب و جالب بوده و هست. قدم زدن در زمان و بازدید آثار به جای مانده از شهر و حکومتی که زمانی قدرت و زیبایی را در دست داشت و حال ویرانه ای بیش از آن باقی نمانده بسیار حیرت انگیز است.

شهر آیوتایا، در سال 1350 بنا شده بود و به عنوان پایتخت سیام (تایلند) در نظر گرفته شد. آوازه ی زیبایی این شهر در تمام دنیا پیچیده شده بود و از همان زمانها، توریست های بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب میکرد. علاوه بر زیبایی، ثروت شهر آیوتایا نیز زبانزد بود و در قرن هفدهم در شمار یکی از ثروتمندترین شهرهای قاره آسیا قرار گرفت.

آیوتایا که در نزدیکی (76 کیلومتری) شمال شهر بانکوک است، چهارصد و هفده سال پایتخت تایلند بود و معابد بسیاری را در خود جای داده بود. قبل از بانکوک، آیوتایا، اکثر بناهای تاریخی را در خود گنجانده بود و یکی از تاریخی ترین شهرهای تایلند به شمار میرفت. 

آنچه تاریخ سیام / تایلند نشان میدهد، اولین پایتخت این کشور سوختای بود و بعد از آن شهر آیوتایا به عنوان پایتخت انتخاب شد. شهر آیوتایا در قرن شانزدهم به اوج قدرت خود رسید  و فرهنگ و ثروتش زبانزد بود. قلمرو شهر آیوتایا در قرن شانزدهم فراتر از لائوس – برمه و کامبوج پیش رفت و گسترش چشمگیری یافت. ارتباط این شهر با کشورهایی چون فرانسه در زمان لویی چهاردهم برقرار بود.

در سال 1767، شهر آیوتایا، حکومت سی و سه تن از پادشاهان تایلند را از خاندانهای مختلف دید، تا زمانی که ارتش برمه به این شهر زیبا حمله کرد و تا آنجا که میتوانست خرابی و ویرانی برجای گذاشت. تمام معابد نابود شدند، مجسمه های بودا شکسته شدند و اکنون ویرانه ای بیش باقی نمانده. تنها مجسمه های نیمه و شکسته شده و ویرانه هایی از معابد و کاخ ها برای شهر آیوتایا مانده است.

شهر آیوتایا که در قرن هفدهم عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان را بدنبال میکشید، اکنون ویرانه هایش برای بازدید توریست ها و گردشگران به جای مانده. از سال 1991 شهر آیوتایا در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفت و بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری تایلند و بانکوک، سالانه توریست های بسیاری را به سمت خود میکشاند. حتی ویرانه های این شهر تاریخی، جالب و دیدنی است و شکوه و عظمت پیشینه اش را در معرض نمایش میگذارد. این شهر از مشهورترین جاذبه های گردشگری تایلند است . با سفر به بانکوک، حتما برای بازدید از شهر تاریخی آیوتایا، زمان بگذارید.