لاک پشتهاي دريايي (Kish Sea Turtles)

لاک پشتهاي دريايي
اطلاعات جاذبه گردشگری لاک پشتهاي دريايي
شهر کیش | تور لحظه آخری کیش
وب سایت
آدرس فارسی ایران - جزیره کیش
آدرس انگلیسی kish Island - Iran

توضیحات لاک پشتهاي دريايي کیش | تور لحظه آخری کیش

وجود انواع آبزیان در جزیره کیش بر زیبایی‌های کیش افزوده است. از جمله این آبزیان می‌توان به لاک پشتها اشاره کرد. دو نوع لاک پشت نوک دار - پوزه عقابی (Hawksbill) و لاک پشت سبز (Green) در این منطقه زندگی می‌کنند. لاك پشت‌هاي سبز براي تغذيه در آبهاي كيش زیست می‌کنند اما لاك پشت‌هاي پوزه عقابي كه در خطر انقراض هستند، از اول اسفند تا اواسط مرداد براي تخمگذاري به سواحل ماسه‎اي حفاظت شده به ويژه در جنوب و غرب جزيره می‌روند. لاک پشت‌های پوزه عقابی سه بار در فصل و با فاصله زمانی 15 روز یکبار تخم‎گذاری می‌کنند.

لاک پشت‌های درون تخم نیز در فاصله دو ماه بعد، از تخم‌ها بیرون می‌آیند و با کمک محیط‎بانان به طرف دریا هدایت می‌گردند. زمانی که بچه لاک پشتها بزرگ شوند، دوباره براي تخم‎گذاري به زادگاه خود باز مي گردند. لاك پشت‌هاي پوزه عقابي نیز یکی از دیگر از جانورانی هستند که در معرض خطر انقراض قرار دارند. به همین دلیل توسط اتحاديه‌ها و سازمانهاي جهاني مرتبط با حفظ حيات گونه‌هاي گياهي و جانوري در حال انقراض، تحت حمایت قرار می‎گیرند.مرکز حفاظت و مونیتورینگ لاک پشتها در ساحل جنوبی جزیره کیش قرار دارد که گردشگران و ساكنين جزيره مي توانند پس از هماهنگي با مركز حفاظت و مونيتورينگ لاك پشت‌هاي دريايي در تاريكي شب، به تماشاي كندن حفره و سپس تخم گذاري لاك پشت‌ها، خروج نوزادان از لانه و ورود آنها به آبهاي خليج فارس بنشینند. در سواحل سنگى جنوب و غرب جزيره و نزديكى دماغه غربى، لاك پشت‌هاى دريايى غول پيكر را می‌توان به راحتى از فراز ديوارهاى ساحلى مشاهده کرد. تجمع لاك پشت‌ها در آبهاى ساحلى مخصوصاً در غروب يكى از جاذبه‌هاى سواحل صخره اى كيش به شمار می‎رود.

لاک پشت‌هاي دريايي در اولين حلقه چرخه اکوسيستم دريايي قرار دارند که وجود آنها براي بقاي نسل بشر ضرورت دارد زیرا توازن زيست محيطي را بر عهده داشته و از بين رفتن آنها انسان را با فاجعه اي بزرگ و جبران ناپذيری مواجه می‌سازد. لاک پشت‌هاي دريايي به عنوان گروهي از جانوران که معرف بخش قديمي و متفاوتي از تنوع زيستي جهان به شمار مي روند، دسته‏ بندي شده اند. لاک پشتها به همراه کروکوديل‌ها و مارمولک‌ها از مهره داران 200 ميليون سال پيش به شمار می‌روند و بيش از ديگر خزندگان پا به مرحله حيات گذاشته اند.لاک پشت‌هاي دريايي و مارهاي دريايي تنها خزندگاني هستند که با زندگي در آب دريا سازگار شده و در عین حال ارتباط خود را با خشکي قطع نکرده اند. این موجودات براي تنفس به سطح آب وابسته اند و در فصل توليد مثل براي تخم گذاري به سواحل شني مي روند. غذای لاک پشتها از گياهان دريايي، عروس‌هاي دريايي، اسفنج‌ها، لارو سخت پوستان و نرم تنان است. لاک پشتهاي دريايي پراکنش جهاني دارند و انتشار جغرافيايي آنها در آبهاي گرم و نيمه گرم استوايي و از جمله خليج فارس و درياي عمان است.

با توجه به شرايط نامناسب سواحل جنوب ايران محل تخم گذاري لاک پشتهاي دريايي به سواحل شني جزاير محدود گرديده است. چند توصيه در هنگام مشاهده لاک پشتها ، خودداری از شنا كردن در اطراف آنها و يا دست زدن به آنها، خودداری از تردد در زيستگاه لاک پشتها، مراقبت از لاک پشت‌هایی که هنگام قایق سواری به سطح آب می‌آیند، خودداری از ريختن زباله و پسمانده در دريا، خودداری از تعقیب لاک پشتها به هنگام غواصي، خودداری از دست زدن به تخم لاک پشتها و يا برداشتن آنها

جاذبه های گردشگری کیش | تور لحظه آخری کیش