اطلاعات اصفهان
کشور ایران
دین اسلام
جمعیت 2200000
زبان رسمی فارسی
آب و هوا معتدل و خشک
میانگین دما 17
سطح قیمت متوسط

اصفهان شهری پرجمعیت در مرکز ایران می­ باشد، این شهر در تاریخ ایران بارها به پاییختی برگزیده شده و مزکر قدرت حکومت های متعددی بوده است. مساحت این شهر در حدود 550 کیلومتر مربع می ­باشد. اصفهان از شمال و شرق توسط کویر و از جنوب و غرب توسط رشته کوه زاگرس  محدود شده است. فقط به دنبال تور دقیقه نودی کیش و تور نیم بها یا باتخفیف مشهد نباشید! چون ایران شهرهای زیبایی همچون اصفهان بعنوان پایتخت فرهنگی ایران را نیز دارد!

اصفهان در قسمت نیمه بیابانی ایران واقع شده اما به دلیل عبور رود زاینده رود که از چهارمحال و بختیاری سرچشمه می ­گیرد و در انتها وارد باتلاق گاوخونی می­ شود، دارای آب و هوایی مطلوب است و از این روی مکانی زیبا، همراه با آب و هوایی دلنشین برای گردشگران می ­باشد.

این شهر به دلیل تاریخ غنی، دارای جاذبه های گردشگری فراوانی از جمله جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی می ­باشد.

از جاذبه های تاریخی این شهر می ­توان به سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، میدان نقش جهان، منارجنبان، کاخ چهلستون، کاخ عالی ­قاپو، کاخ هشت بهشت، آتشگاه اصفهان، کلیسای وانک، مسجد جامع، حمام علیقلی آقا، بازار قیصریه اصفهان و ... اشاره کرد.

سی و سه پل یا پل الله وردی خان در دوران حکومت صفویان بر روی زاینده رود بنا نهاده شد، این پل دارای 33 دهانه و295 متر طول و 14 متر عرض می ­باشد و یکی از شاهکار­های معماری ایران در طول تاریخ می­باشد،همچنین یکی از پُر طرفدارترین جاذبه های دیدنی اصفهان است.

میدان نقش جهان، میدانی مستطیلی شکل است، که اطراف آن 200 حجره قرار گرفته است، علاوه بر این، کاخ عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه در میانه اضلاع این میدان واقع شده اند.

بیشتر بخوانیم : راهنمای سفر به کیش

یکی دیگه از جاذبه های دیدنی اصفهان منار جنبان می­باشد، علت معروف شدن این مکان به دلیل معماری جالب آن و تکان خوردن برخی از مناره ­ها می باشد که گردشگران را همواره متعجب می ­سازد.

مراکز و جاذبه های مذهبی اصفهان نیز عبات اند از:

* خانقاه ها، مانند خانقاه علی بن سهل که در کنار مقبره وی می باشد.

* کنیسه ها، تعداد کنیسه های شهر در حدود 20عدد می­باشد که برخی از آنها نیز از بین رفته است، از قدیمی ترین کنیسه های این شهر می­توان به کنیسه عمو شعیا اشاره کرد.

* کلیسا ها، از معروف ترین آن­ها می توان کلیسای وانک، کلیسای مریم مقدس، کلیسای گئورگ، کلیسای نرسس و سرکیس، کلیسای حضرت لقا و ... نام برد، برخی از کلیسا متعلق به سده هفده میلادی می­باشند در این میان کلیسای هاکوپ قدیمی ترین کلیسا در شهر اصفهان است.

* مساجد، مانند مسجد جامع، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و...

* و... .

علاوه بر جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی، اصفهان دارای مکان ها تفریحی فراوانی نیز می­باشد برای مثال می­توان به کوه صُفه و پارک جنگلی آن، پارک جنگلی ناژوان، پارک آبی آبسار، آکواریوم اصفهان و... را می­ توان نام برد.

این شهر همچنین دارای موزه های متعددی می­باشد (موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی اصفهان، موزه کلیسای وانک و...) هر یک بیانگر یکی از بیشمار جاذبه های زیبای این شهر است.

از صنایع دستی این شهر که در دنیا نیز معرف می­باشد می­توان قالی بافی، ابریشم بافی، قلم زنی، خاتم کاری، مینا کاری، منبت کاری و... را نام برد.

مقامات میراث فرهنگی اصفهان بر این اعتقاد هستند که ای شهر دارای بیش از 22هزار جاذبه تاریخی و فرهنگی است.

اصفهان دارای تعداد زیادی هتل می باشد، از هتل های پنج ستاره ای شهر میتوان به هتل بین ­المللی عباسی، هتل صفوی و .... اشاره کرد.

فرودگاه بین­ المللی شهید بهشتی اصفهان در 18 کیلومتری، شمال شرقی شهر اصفهان واقع شده است.