دانستنی های سفر

زمانبندی مناسب برای سفر و فاکتورهای تاثیرگذار و عوامل مختلف برای تصمیم گیری برای سفر🦉

مقایسه ای میان کشورهای توریستی و گردشگرپذیر در فصول مختلف :🦉

 

*زمانبندی مناسب برای سفر و فاکتورهای تاثیرگذار*

 

با توجه به موقعیت کشور عزیزمان و طبع ما ایرانی ها, تعدادی از کشور ها بعنوان کشورهای مقصد و توریست پذیر از ایران در نظر گرفته شده اند و امکان دارد در آینده هم به علت فعالیت کشور ها در زمینه توریست و گردشگری با توجه به رقابت شدید و سود بسیار بالا در این عرصه بر تعداد آنها افزوده شود.
بالطبع مردم کشوری مثل ایالات متحده آمریکا به یک لیست از کشورها بیشتر از سایر کشورها سفر میکنند و ایرانی ها و سایر مردم کشورهای مختلف نیز به همین ترتیب.
و این به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب و هوای غالب آن کشور و طبع مردم و آداب و رسوم آن ملت بستگی دارد.
مثلا مردم کشور ایران به علت وجود باورهای مذهبی و سنتی به سفرهای عتبات عالیات و مذهبی در کشورهایی نظیر عراق و عربستان گرایش زیادی دارند.
 
همچنین قشر جوان ایران نیز برای ماجراجویی و دیدن کشورهای جدید گرایش به سفر به کشورهای آسیایی و اروپایی دارد. 
در این دو قاره یک سری از کشورهای گوی سبقت را در زمینه مسافرپذیری از سایرین ربوده اند. مثلا اکثر آژانس های مسافرتی و گردشگری ایرانی تورهای ترکیه, تایلند, دبی, گرجستان, ارمنستان, آذربایجان, مالزی و در مراحل بعدی روسیه,هند,چین,بلغارستان و اندونزی .... را بعنوان تورهای اصلی خود دارند.
چون این کشورهای تلاش بیشتری باری بهسازی هتل ها و معابر و امکانات رفاهی شهرهای خود انجام داده اند, علاوه بر اینکه به مرور زمان لیدرهای فارسی زبان و آشنا به این کشورها در آنجا مقیم شده و آژانس ها هم تمایل بیشتری به این ترتیب برای اجرای تورها پیدا می کنند.
 
بیشتر بخوانیم : هر چیزی که هر مسافری بایستی راجع به گذرنامه یا پاسپورت بداند! 🦉
 

عوامل مختلف برای تصمیم گیری برای سفر🦉

با توجه به آب و هوای کشورهای اقبال مسافران در فصل های مختلف به سفر به هر کشور بیشتر می شود. مثلا مسافرین از رفتن به کشورهای مالزی و اندونزی در بعضی فصول به علت باران های سیل آسا , کشور روسیه,گرجستان,ارمنستان و ترکیه در زمستان به علت سرمای شدید , کشور امارات در تابستان به علت گرمای شدید و .... خودداری میکنند و ترجیح می دهند در تابستان ها و ماه های گرم به روسیه ,ترکیه و کشورهای شمالی و در زمستان و ماه های سرد به کشورهای امارات,هند و جنوبی مسافرت کنند.

اقدامات و تلاش کشورها برای برهم زدن عوامل بازدارنده🦉

البته کشورهای مختلف سعی میکنند این چرخه را با شگردهای مختلف بر هم بزنند و سهم بیشتری از توریست ها به خود اختصاص بدهند.
 

اقدامات امارات | دبی🦉

مثلا کشور امارات در دبی فستیوال های جهانی و پارک های آبی عظیمی را برپا می کند تا مردم ترس از گرمای شدید را کنار بگذارند و پا به این شهر مدرن بگذارند.
 
 
 

 

اقدامات ترکیه | استانبول🦉
یا مثلا کشور ترکیه با محوریت شهر استانبول فستیوال های خرید در زمستان برگزار می کند تا توریست ها به منظور خرید لباس و پوشاک در فصل سرد هم به این کشور سفر کنند.
 

 

اقدامات تایلند🦉

همچنین تایلند در بهار جشن آب را برپا می کند یا جشن ماهانه فول مون پارتی (Full Moon Party) که بصورت ماهیانه در پوکت و پاتایا و بانکوک و ساموئی و فی فی برگزار می شود و این جشن ها عده بسیاری را به کشور می کشانند.
 
 

اقدامات چین🦉

کشور چین با برپایی نمایشگاه های بین المللی در پاییز و کشورهایی همانند گرجستان , آذربایجان , روسیه , ارمنستان نیز با پیست های اسکی با کیفیت سعی بر جذب مسافر دارند.
 
 

مالدیو بهشت گران قیمت🦉

کشوری مثل مالدیو با طبیعت فوق العاده و شگفت انگیز و آب و هوای معتدل همیشگی که نه گرما دارد و نه گرما , محیط فوق العاده آرامش بخشی را فراهم کرده , اما به علت فوق لوکس بودن هتل ها ارقام تورهای آن بسیار گران می باشد که این تنها عامل جلوگیری از هجوم مسافرین به این جزیره بکر و زیباست. اگر روزی  تور نسبتا ارزان مالدیو را پیدا کردید هرگز شک نکنید و آنرا از دست ندهید چون یک تجربه ب
 

 

سفرهای داخلی🦉

در زمینه سفرهای داخلی نیز شهرهای زیارتی مثل مشهد و قم و شهرهای تجاری و توریستی مثل کیش و قشم نیز تورهای خاص خود برای کسانی که نمی توانند از کشور خارج شوند را دارند. بهترین زمان برای رفتن به جزایر جنوبی ایران واقع در خلیج همیشگی فارس, در زمستان است. چون در عید نرخ ها گران می شوند و در زمستان بهترین قیمت ها همزمان با بهترین شرایط آب و هوایی سواحل جنوبی ایران محیاست.
این بود مقایسه ای بین کشورها و شهرهای مختلف در مبحث زمانبندی مناسب مسافرت و سفر به آنها مناسب برای برنامه ریزی مسافرین و آژانس ها *