دانستنی های سفر

کتابخانه کلمنتینوم پراگ

کتابخانه کلمنتینوم پراگ به عنوان نام یکی از زیباترین کتابخانه های جهان شناخته می شود، این کتابخانه که با  سبک معماری باروک ساخته شده قدمتش به سال 1722 می رسد. در واقع این کتابخانه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه های دانشگاه در جهان بوده که به نمادی از زیبایی شناخته شده است.

کتابخانه کلمنتینوم پراگ

این کتابخانه در سال ۱۷۷۲ به‌عنوان قسمتی از دانشگاه Jesuit تأسیس شد. کتابخانه کلمنتینوم پراگ در نزدیکی پل چارلز قرار گرفته است که به عنوان کتابخانه‌ی مرکزی کشور چک شناخته شده است، که در واقع یک مجموعه بزرگ تاریخی است که دارای برج ستاره شناسی با 67 متر ارتفاع و سالن آینه کاری شده بی نظیری است که چشم هر بیننده ای را خیره می کند، از این سالن برای کنسرت های موسیقی کلاسیک نیز استفاده می شود.

کتابخانه -کلمنتینوم پراگ

در سالن اصلی کتابخانه نیز مجموعه ایی از کتاب های نایاب، کتابهای مقدس، نسخه های خطی و عکس هایی که از اهمیت تاریخی برخوردار هستند، اسناد تاریخی از افرادی مانند تیکو براهه، آمادئوس موتزارت و جان آموس کمنیوس و کتب ادبیات چک وجود دارد.

بزرگترین سالن این کتابخانه بسیار زیبا و خیره کننده میباشد،این سالن با نقاشی های سقفی از نقاش Jan Hiebl تزئین شده است که بسیار زیبا و دیدنی هست که یکی از دلایل معروفیت این کتابخانه همین نقاشی های زیبا میباشند جان هیبل برای سبک نقاشی بی نظیر خود بسیار شناخته شده است. این کتابخانه شگفت انگیز زیبا جوایزی نیز از یونسکو دریافت کرده است..در این کتابخانه بیش از ۲۰۰۰۰ کتاب وجود دارد که یکی از ارزشمندترین گنجینه های دنیا میباشد از جمله دست نوشته های تاریخی انجیل و به پادشاهی رسیدن اولین پادشاه بوهیما در سال 1085 میباشد.

کتابخانه کلمنتینوم -پراگ