اشترانکوه معروف به آلپ ایران

اشترانکوه معروف به آلپ ایران از نظر تقسیمات کشوری در استان لرستان و حوزه استحفاظی شهرستان های درود، ازنا و الیگودرز قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه از سال ۱۳۴۶منطقه حفاظتی اعلام شده است.

اشترانکوه

اشترانکوه رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس به شمار می آید. اشترانکوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران 4150 متر بلندا دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان لرستان است. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده ‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود 30 میلیون سال پیش ایجاد شده‌ است.

اشترانکوه آلپ ایران -

قله‌های بلند و پربرف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه می‌باشد که به سبب بلندی در شعاع 100 کیلومتری به خوبی پیدا است.

قله های مهم و مشهور اشترانکوه 14 عدد می باشند. قلل اشترانکوه به صورت قوس هایی هستند که در منتهی الیه هر قوس آن یخچال بزرگی حدفاصل دو قله مهم قرار گرفته است. از مهمترین این یخچال ها یخچال چال کبود در حد فاصل بین دو قله گل گل و سن بران است. در سال 1310 گروهی لهستانی و چند سال بعد گروهی آلمانی با دیدن کوه های اشترانکوه نام آلپ ایران را بر این قلل نهادند.

اشترانکوه

از دیدنی های این منطقه کوهستانی زیبا میشه به دریاچه گهر اشاره کرد که از زیباترین دریاچه های خاورمیانه و همچنین از جاذبه های اکوتوریستی لرستان میباشد.

دریاچه گهر

سراب تیان نام یکی از روستاهای خوش آب و هوا در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه میباشد که یکی از پدیده‌های جالب زمین شناسی است. ارتفاع چاه تیان از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و دهانه آن تقریبا به قطر ۳ الی ۴ متر و عمق ۵ متر است که بستری سنگی دارد.

سراب تیان

تونل برفی اشترانکوه این مکان دیدنی طبیعی که در ۱۸ کیلومتری شهرستان ازنا و جنوب شرقی اشترانکوه و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا در دامنه قله کول ازنادر واقع شده است یکی از زیباترین و دیدنی ترین های این منطقه میباشد،این منطقه که از سه طرف دیوارهای بلندی دارد محل ریزش و تجمع برف در ماه‌های سرد سال است. انباشته شدن برف در این دره و تبدیل شدن آن به یخچال و سپس حرکت آب در کف دره سبب حفر کانال (تونل) در زیر برف‌ها شده، تونلی زیبا و مشهور تحت عنوان تونل برفی را ایجاد کرده است.

تونل برفی اشترانکوه