چشمه پلکانی باداب سورت

باداب سورت نام یکی از چشمه های زیبا ایران میباشد که به شکل پلکانی هست و در ارتفاع ۱۸۴۱ متری دریا قرار گرفته است،این چشمه پلکانی قدمتی هزار ساله دارد و هر طبقه آن به یک شکل و رنگ در آمده است که باعث معروف شدن آن شده است.در قدیم آب این چشمه بیشتر بوده است که به سبب خشکسالی و تغییرات آب و هوایی، در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه به شدت کاهش یافته است و فقط بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از آن آب جریان دارد. قسمت هایی که آب وجود ندارد به رنگ سفید دیده می شود.

چشمه باداب سورت

این شاهکار طبیعی در روستا اروست در بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری قرارر گرفته است،این روستا تاریخی هر ساله میزبان گردشگران بسیاری میباشد که برای بازدید از این آبشار زیبا به این منطقه وارد میشوند،این منطقه یکی از قدیمی ترین قسمت های این روستا میباشد که به گفته مردم محلی در گذشته زرتشتیان بر فراز چشمه های باداب سورت با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند مشغول می شدند. 

  چشمه باداب سورت روستا اروست   

آب چشمه باداب سورت به سبب املاح  که دارد شور میباشد و از لحاظ درمانی بسیار مورد توجه قرار میگیرد.این چشمه زیبا در سال ۱۳۸۷نامش به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

چشمه باداب سورت روستا اروست-

و اما راز رنگین بودن این چشمه زیبا چیست؟

آب های معدنی بر روی پلکانی که تشکیل شده حرکت می کنند و بر اساس مواد تشکیل دهنده شان از خود رنگ های بسیار زیبای طلایی، نارنجی، قرمز و کرم بر جای می گذارند تا شاهکار آفرینش تکمیل شود. رسوب آهن رنگ قرمز، رسوب مس رنگ سبز، گوگرد رنگ زرد و آهک و نمک هم رنگ سفید را پدید می آورند. باکتری های موجود در آب، نور خورشید و دمای هوا نیز تغییر رنگ آب حوضچه ها را موجب می شوند. حوضچه های پایینی باداب سورت شفاف تر هستند چرا که املاح در حوضچه های بالادست، ته نشین می شوند.

چشمه باداب -سورت روستا اروست