معبد آناهیتا الهه آب را بشناسید

معبد آناهیتا بعد از تخت جمشید بزرگترین بنا سنگی ایران میباشد که در استان کرمانشاه و در شهر کرنگاور قرار گرفته است.این مجموعه تاریخی در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار ملی رسیده است.    

معبد- آناهیتا

با توجه به دست نوشته های به دست آمده معبد آناهیتا به عنوان آتشکده‌ای برای احترام به مقام الهه آب مورد استفاده قرار میگرفته است قدمت این بنا تاریخی به سه دوره هخامنشیان،اشکانیان،ساسانیان باز میگردد.که گفته میشود اولین سنگ این بنا در دوره هخامنشیان گذاشته شده است و اتمام آن در دوره اشکانیان و ساسانیان ادامه داشته است.

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا با حدود ۶/۴ هکتار وسعت، بر روی صخره‌ای رو به دشت کنگاور ساخته شده است.

ردیفی از ستون‌های سنگی با ارتفاع ۳۵۴ سانتی‌متر در این معبد به چشم میخورد که امروزه آثار آن‌ها به جا مانده است. معماران این معبد زیبا با کشیدن مسیر آب،آب رودخانه اطراف معبد را به آبگیر وسط معبد هدایت کرده بودند که چشم اندازی زیبا به این معبد رویایی داده بوده.

معبد آناهیتا کرمانشاه

در چهار طرف معبد آناهیتا دالان‌هایی دیده میشود که در کف آنها جوی‌های آب به صورت رفت و برگشت، آب را به وسط معبد هدایت می‌کرده است.

در دو طرف بالای معبد آناهیتا سر چهار گاو در هر طرف به صورت رو به روی یکدیگر قرار دارد که در زمان آبگیری این معبد عکس سر گاوها روی آب نقش می‌بسته است.

معبد آناهیتا کرمانشاه-معبد-های-آناهیتا