قونیه شهر مولانا

قونیه

قونیه یکی از شهر های زیبا و دیدنی ترکیه میباشد که آرامگاه حضرت مولانا در آن واقع شده است.

قدمت این شهر تاریخی و عرفانی به سه هزار سال قبل از تاریخ میلاد مسیح برمی‌گردد. یکی از دلایل اهمیت داشتن این شهر در بین ایرانی ها و دیگر گردشگران وجود آرامگاه حضرت مولانا در آن میباشد که باعث شده هر ساله گردشگران زیادی را جذب خود کند.

موزه مولانا که در واقع محل زندگی و تدریس مولانا بوده امروزه برای بازدید عموم باز میباشد و میتوان از نزدیک زندگی این شاعر و عارف بزرگ را دید. از دیگر دیدنی های این شهر زیبا میشود به موزه باستانی قونیه، موزه آتاتورک، مسجد علاءالدین، باغ ژاپنی، مسجد علاءالدین، مدرسه کاراتای، شهر زیرزمینی در قاره پینار مسجد دارالفنون، اشاره کرد.

آب و هوای شهر قونیه، سرد و نیمه خشک میباشد.

این شهر در تابستان دارای هوای نسبتا گرمی است و دمای متوسط آن به ۳۰ درجه سانتی گراد و حداکثر دمای هوا در تابستان به ۴۰ درجه میرسد. در فصل زمستان میانگین دمای متوسط ۴٫۲ درجه سانتی گراد میباشد.

قونیه ترکیه.

در طول سال فستیوال ها و مراسم های مختلفی در  قونیه برگزار میشود که خود این مراسم ها دلیلی برای حضور گسترده گردشگران در این شهر میباشد.

از جمله این مراسم ها میتوان به فستیوال بین‌المللی ملانصرالدین، فستیوال بین‌المللی موسیقی رمزآلود قونیه، جشن سبای آرس، فستیوال مولانا، فستیوال رقص درویشان در قونیه اشاره کرد.

قونیه ترکیه رقص درویشان

فستیوال بین‌المللی ملانصرالدین

با توجه به شرایط جغرافیایی که در شهر قونیه وجود دارد و قرار گرفتنش در ارتفاعات، این شهر تابستان هایی خشک با شب هایی سردی را دارا می باشد.

گرچه میانگین بارش در قونیه پایین است اما در طول سال در این شهر بارندگی نیز وجود دارد. 

قونیه ترکیه