اگر چمدانمان در فرودگاه گم شد چکار کنیم؟

 

ممکن است بارها در هنگام سفر این سوال در ذهنمان نقش ببندد که اگر چمدانمان گم شد چه کنیم؟ یا نکند چمدانمان با پرواز دیگری برود؟ و سوال های مشابه و مختلف دیگر....

هرچند احتمال رخداد اینگونه اتفاق ها، امروزه بسیار کم است اما به هر حال پیش می آید که چمدانتان با پرواز دیگری برود و یا بعد از پیاده شدن از هواپیما و رفتن به سمت نقاله های مربوط به بار، چمدانتان را پیدا نکنید.

در چنین شرایطی نگرانی – استرس – ناراحتی و خشم به سراغتان می آید. اما بهتر است خونسرد باشید و مراحل لازم را طی کنید تا چمدانتان را پیدا کنید.

گم شدن چمدان در فرودگاه

مهمترین نکاتی که باید در مورد بار و چمدانتان در نظر داشته باشید

  • حتما قبل از تحویل بار، از چمدانتان عکس بیاندازید. در اینصورت با نشان دادن عکس میتوانید مراحل ردیابی و پیدا کردن چمدان را تسریع ببخشید.
  • مشخصاتتان (نام و نام خانوادگی) شماره موبایل و حتی کشوری که در آن اقامت دارید را نوشته و بر روی چمدانتان، جایی که به وضوح قابل دیدن باشد بچسبانید. در اینصورت ایرلاین مربوطه راحت تر میتواند چمدان شما را پیدا کند.
  • لوازم با ارزش و قیمتی خود را به هیچ وجه داخل چمدان نگذارید، بهتر است آنها را در کیف دستی یا "کری آن – carry on" که با خود به داخل هواپیما میبرید ، قرار دهید. چون ممکن است چمدانتان پیدا نشود و یا صحیح و سالم به دستتان نرسد. پس حتما وسایلی که داخل چمدانتان میگذارید را چک کنید و مطمئن شوید چیز با ارزشی را داخل آن نگذاشته باشید.
  • با تحویل چمدان، یک تگ به پشت کارت پرواز شما چسبانده میشود که حاوی اطلاعات بارتان میباشد. تا انتهای سفر از آن مراقبت کنید. چراکه در صورت گم شدن چمدان، میتوانید از طریق آن تگ ، اطلاعات چمدانتان را به مسئولین مربوطه بدهید.

گم شدن چمدان در فرودگاه و دریافت غرامت

با رعایت تمام نکات فوق، وقتی متوجه گم شدن چمدانتان شدید، سریعا به دفاتر مخصوص اشیا گم شده در فرودگاه بروید و مراتب را به مسئولین اطلاع دهید. فرم های مخصوصی به شما داده میشود که باید آنها را پر کنید و عکسی که از چمدانتان انداخته اید را هم ضمیمه کنید و تحویل دهید.

با پر شدن این فرم، مراحل جستجو و  پیگیری چمدانتان آغاز میشود.

توجه داشته باشید که با ایرلاین خود هم تماس بگیرید و توضیحات لازم را اطلاع دهید و پیگیری های لازم را از آنها نیز داشته باشید.

اعلام مفقودی چمدانتان را به هیچ وجه به تعویق نیاندازید، حتی اگر دیروقت به فرودگاه رسیدید یا خسته بودید ، در هر شرایطی ، سریعا به دفاتر مربوطه بروید و گزارش مفقودی را بدهید.

مراحل پیگیری و جستجوی چمدان های گم شده بین دو تا چهار هفته طول میکشد و اگر نتایج نهایی منفی بود، میتوانید ادعای خسارت کنید و از ایرلاین مربوطه غرامت بگیرید.

چمدان های گم شده در فرودگاه

البته این کار هم ساده نیست و زمان زیادی حدود دو تا چهار ماه طول میکشد. چون کارشناسان باید ادعای شما را بررسی کنند و بعد با ارزیابی مبلغ خسارت ، آن را به شما پرداخت میکنند. البته بیشتر مواقع به جای پرداخت مبلغ، به شما تخفیفاتی برای سفرهای بعدیتان میدهند.

با گم شدن چمدانتان، زمانی که مراحل لازم برای پیدا شدن آن در حال انجام است، هر روز پیگیری های لازم را از ایرلاین انجام دهید. اگر پیگیر نباشید ممکن است بی توجهی هایی از طرف ایرلاین صورت بگیرد و فراموش کنند.