شب عرس در قونیه

 

جلال الدین محمد بلخی ملقب به مولانا، شاعر پارسی زبانی که در قونیه میزیست و در همانجا نیز  دیده بر جهان فروبست.

روز وصال مولانا با معشوق (خداوند) را روز عرس (اروس) نام نهادند و هرساله در این روز مراسم باشکوهی برای مولانا برگزار میشود.

در روز وفات مولانا که 17 دسامبر (26آذر) میباشد، در قونیه (شهری در ترکیه) به مدت ده شب مراسم عرس برپا میباشد. این مراسم در کنار مقبره ی مولانا برگزار میشود و تمام عاشقان و یاران مولانا برای بزرگداشت این شب به قونیه می آیند.

مقبره مولانا در قونیه

در این ده شب که شب آخرش مصادف با وفات حضرت مولانا میباشد مراسم رقص سماع اجرا میشود که بسیار باشکوه است و از سراسر دنیا در این ایام ، افراد بسیاری به قونیه سفر میکنند تا آرامگاه مولانا را زیارت کنند و در شب عرس در این شهر که تمام گوشه و کنارش بوی عارفانه های مولانا را میدهد ، حضور داشته باشند.

شب عرس در قونیه

رقص سماع در شب عرس قونیه

بیشتر زائرانی که در این ایام به قونیه می آیند، ایرانی هستند چراکه ارادتی که ایرانیان به شاعر و عارف پارسی زبان سرزمینشان دارند بسیار زبانزد بوده و همیشه یاد حضرت مولانا را زنده نگاه میدارند.

هرسال از هفت دسامبر تا هفدهم دسامبر(شب عرس) مراسم بزرگداشتی باشکوه، سرشار از عشق برای مولانا در شهر قونیه گرفته میشود که رقص معنوی و زیبای سماع از مهمترین برنامه های این مراسم است .