روستای هرانده کجاست؟

 

یکی از روستاهای نزدیک به تهران ، روستای هرانده است. روستایی در شهرستان فیروزکوه.

طبیعت زیبا و جاذبه های دیدنی که در این روستا هست، گردشگران بسیاری را به سمت هرانده کشانده . اما مهمترین دلیل معروفیت این روستا ، غار بورنیک است.

غار بورنیک و روستای هرانده

غار بورنیک در فاصله پنج کیلومتری از روستای هرانده قرار دارد که احتمال میرود محل زندگی انسان های اولیه باشد. دهانه ی مثلثی شکل غار بسیار بزرگ است و عرض آن به بیست متر میرسد. داخل غار، تخته سنگ های عظیم به چشم میخورد که سطح آنها با خاک رس مرطوب پوشیده شده و لغزنده هستند، استالاگمیت ها در سراسر غار دیده میشوند و منظره ای حیرت انگیز را ایجاد کرده اند که در کمتر غاری در ایران میتوان شاهد چنین صحنه هایی بود.

غار بورنیک

غار حیرت انگیز بورنیک در روستای هرانده

اگر برای اولین بار است که میخواهید به این غار بروید سعی کنید بصورت گروهی باشید (یا با گروهی از دوستان و آشنایان یا بهمراه تورهای گردشگری) تا در مسیر ناآشنای غار مشکلی برایتان پیش نیاید.

روستای هرانده آب و هوای خنک و دلپذیری دارد که بخصوص در فصل تابستان میتوان از آن بعنوان ییلاقی خوش آب و هوا در نزدیکی تهران یاد کرد. اما زمستانهای این روستا سرد و برفی میباشد.

روستای زیبای هرانده

از وسط روستای هرانده، رودخانه ی پر آب "قزقان چای" میگذرد که هم در ایجاد چشم اندازهای زیبای روستا تاثیرگذار است هم در آب و هوای مطبوعش.

کوچه پس کوچه های روستا بهترین مکان برای گشت و گذار است و باغ های میوه – دشت بورنیک – مزرعه ها و زمین های کشاورزی – رودخانه نمرود از دیدنی های دیگر این منطقه هستند.

کوچه باغ های باصفا که درختان میوه و نهرهای آب ، آنها را به بهشتی زیبا تبدیل کرده ، هر رهگذری را سر ذوق می آورد. بکرترین مناظر و چشم اندازها را میتوانید از کوه و دشت هایی که در اطراف این روستا هست، ببینید و لذت ببرید.

بهترین زمان برای رفتن به روستای هرانده

بدون شک، بهار و پاییز بهترین زمان برای رفتن به هرانده است تا بتوان طبیعت را در زیباترین حالت ممکن دید.

بهار که سبزی دشت و درختان تازه و با طراوت است و پاییز که در رنگ های گرم و زیبا و نم باران، روستا را به تابلوی نقاشی تبدیل میکند.

روستای هرانده در بهار

روستای هرانده در پاییز

مسیر رسیدن به روستای هرانده

برای رفتن به روستای هرانده کافیست وارد جاده ی دماوند و یا آزادراه تهران – پردیس شوید و ترسیده به بومهن وارد جاده فیروزکوه شوید، دوازده کیلومتر قبل از فیروزکوه، تابلوی خروجی به سمت روستای هرانده را خواهید دید.

برای رفتن به غار هم میباست حدود یک ساعت و نیم کوهپیمایی از جنوب روستا را پیش بگیرید.