دانستنی های سفر

سوغاتی های اصفهان

اصفهان پر از سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی میباشد که با سفر به اصفهان نمیشه دست خالی برگشت،برای شناخت مکانهای دیدنی اصفهان این مقاله را بخوانید.

باهم با بهترین سوغاتی های این شهر آشنا میشیم.

گز

گز یکی از شناخته شده ترین سوغاتی های اصفهان میباشد،با قدم زدن در بازار اصفهان متوجه میشوید که گز انواع مختلفی دارد که شامل گز لقمه‌ای،گز آردی،گز سکه‌ای،گز برشی،گز با لایه‌ی شکلاتی میباشند.نکته ای که باید در خرید این سوغاتی در نظر داشته باشید درصد است. همانطور که در بالا گفته ایم گزها در دل خود مغز دارند. گز بادامی، یعنی گزی که بادام مغز آن است. گز پسته ای یعنی گزی که پسته در مغز آن است. گز مخلوط هم گزی است که بادام و پسته همزمان مغز آن است ولی عموما مغز آن از بادام است تا پسته.

گز اصفهان

پولکی

پولکی بعد از گز شناخته شده ترین سوغاتی اصفهان میباشد،این خوراکی خوشمزه شبیه به سکه میباشد که بسیار نازک هستند که در طعم های زعفرانی، لیمو عمانی، پسته ای، عسلی و حتی کاکائوی و نعنایی نیز عرضه می شود.در اصفهان جا قند معمولا از پولکی ها برای خوردن چای استفاده میشود.

پولکی اصفهان

برشتوک

برشتوک یکی دیگه از شیرینی های خوش مزه اصفهان میباشد،این شیرینی در شهر های دیگر ایران هم تهیه میشود،این شیرینی را با هل و پودر قند برشتوک گندم و برشتوک نخودچی تولید میکنند.

برشتوک اصفهان

شیرینی کرکی

در اصفهان شیرینی جات جایگاه خاصی دارند،و شیرینی کرکی یکی دیگه از این شیرینی ها میباشد که با آرد سفید، جوانه گندم، زعفران، روغن، شکر ساییده شده و هل تهیه می‌شود.

شیرینی کرکی اصفهان

از خوراکی های اصفهان که بگزیم به صنایع دستی فوق الاده آن میرسیم که زیبایی  و ظرافت این صنایع دستی بقدری است چشم همه را خیره میکند.

میناکاری

مینا کاری یکی از منحصربفردترین سوغاتی های اصفهان میباشد،استادان مینا کاری با تزیین وسایل فلزی یا چینی با مواد رنگی شاهکار هنری خلق میکنند که همه را مجذوب خود میکنند. تمامی گردشگران به خصوص خارجی‌ها وقتی این آثار را می بینند نمی‌توانند از خرید آن دست بکشند.

میناکاری اصفهان

خاتم کاری

هنر زیبا خاتم کاری را میتوان اثر مشترک اصفهان و شیراز دانست،این هنر زیبا به زمان صفویه باز میگردد.این هنر عبارت است از کنار هم قرار دادن قطعات کوچک و مثلثی شکل چوبی برای ایجاد اشکال هندسی زیبا. در خاتم‌کاری از موادی مانند استخوان شتر یا اسب، فلز طلا، نقره، آلومینیوم و برنج و چوب‌های آبنوس، عناب، نارنج، فوفل و ... استفاده می‌کنند.

خاتم کاری اصفهان

کاشی‌سازی

قدیمى‌ترین کاشى‌هاى موجود در اصفهان، کاشى‌‌هاى فیروز‌ه‌رنگى است که کتیبه‌هاى تاریخى مناره‌هاى دوره‌ی سلجوقى با آن‌ها آراسته شده است. در اصفهان علاوه بر کاشى‌هاى هفت رنگ و معرق ظروف کاشى، ‌ گلدان و اشیای مختلف دیگر با نقوش مختلف ساخته مى‌شوند.

کاشی‌سازی اصفهان