دانستنی های سفر

سفری در زمان در موزه زمان تهران

تهران به دلیل اینکه پایتخت حکومت ها و دوره های مختلفی بوده آثار تاریخی و همینطور خانه های قدیمی، بسیاری دارد،در میان این کاخ ها و موزه ها،موزه زمان یکی از بهترین این موزه ها میباشد که شانزده سال پیش به عنوان اولین موزه ساعت ایران در تهران- خیابان زعفرانیه تاسیس شد.

موزه زمان

این موزه در خانه حسین خداداد که به دوره قاجار برمیگردد ، قرار گرفته است. در موزه زمان اشیایی گرانبها و قدیمی که مربوط به زمان و زمان‌گیری هستند به نمایش درآمده است،از این اشیای تاریخی میشود به ساعت پروفسور حسابی اشاره کرد که در این موزه نگهداری میشود.

 ساعت‌های تاریخی و قدیمی مثل ساعت آفتابی ناصرالدین‌شاه، ساعت‌های لوکس و دکوری قدیمی و همچنین اسناد و مدارکی مرتبط با موضوع زمان اشاره کرد.

نمونه ای از ساعت های قدیمی موزه زمان

موزه زمان تهران

جدا از این اشیا گرانبها و تاریخی معماری این عمارت بسیار زیبا و چشم گیر است و نظر همه را جلب میکند. گچ بری‌های زیبای این ساختمان بسیار حیرت انگیز هستند.

تقریبا ۱۲سال گچ بری این خانه طول کشید تا تمام شود و در نهایت این خانه در سال ۱۳۵۶به شکل یک اثر هنری در آمد. معماری داخلی این خانه ترکیبی از سبک های ایرانی و اروپایی است و در سردرها و حاشیه ها می توانید ترکیبی از سبک قاجاریه را مشاهده کنید.

 گچبری‌های زیبا موزه زمان

ساختمان زیبا موزه زمان

در محوطه موزه ساعت های جالبی به نمایش گذاشته شده است که از جمله آنها ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی میباشد که به دوره های مختلفی مربوط میباشند.

ساعت قدیمی در محوطه موزه زمان

در موزه زمان تهران انواع ساعت‌های قدیمی از قرن هفدهم تا بیستم به نمایش در آمده است.

طبقه‌ی اول عمارت مخصوص نمونه‌های مختلف و جالب از ساعت‌های مکانیکی وزنه‌ای و کوکی است مانند ساعت‌های شاهینی، آونگی، رومیزی، دیواری و ایستاده که هرکدام به نوعی تلفیق هنرو صنعت را به نمایش می‌گذارند.

در دومین طبقه ی این ساختمان کلکسیونی از انواع ساعت های مچی و جیبی قابل مشاهده هستند. ساعت ‌هایی که برخی مربوط به اشخاص مشهور هستند و برخی کاربردهای خاصی داشته‌ اند مانند اولین ساعت کارت زنی.

از بخشهای دیگر این موزه میتوان به تقویم‌های مهم از سراسر دنیا به همراه نمونه‌هایی از تقویم‌های ساده و باستانی، معرفی تقویم‌نویسان مشهور، اسطرلاب‌ها و ظروف سنجش زمان اشاره کرد.

نمایی زیبا از داخل موزه زمان