دانستنی های سفر

برای سفر به ترکیه بهتر است لیر ببریم یا دلار ؟

ترکیه یکی از کشورهای جذاب است که میان توریستان و گردشگران ایرانی طرفداران بسیاری دارد . همه ی کسانی که قصد سفر به ترکیه را دارند پس از خرید بلیط هواپیما یا همان تور اولین سوالی که در ذهن شان ایجاد میشود این است که برای سفرشان پول هایشان را به لیر تبدیل کنند یا دلار ؟! 
اگر یک سفر به ترکیه داشته باشید قطعا این سوال برای سفر دوم تان پیش نمیاید ! اما کسانی که سفر اول شان است سردرگم هستند که لیر ببرند یا دلار !! 
ما در این مقاله برایتان توضیح خواهیم داد اما جواب کلی این است که دلار یک پول بین المللی است و قطعا انتخاب اول همه است اما خوب لیر در سفر به ترکیه کارآمدتر است . 
واحد پول کشور ترکیه لیر است و یکای خوردش هم کروش میشود . هر صد کروش با یک لیر برابری میکند . اسکناس های مورداستفاده در این کشور 5 ، 10 ، 20 ، 50 ، 100 و 200 است و سکه ها نیز 1 ، 5 ، 10 ، 25 و 50 کروشی هستند . 

 

برای سفر به ترکیه بهتر است لیر ببریم یا دلار ؟

 

و اما برگردیم سر سوال اصلی !!! لیر ببریم یا کروش !؟؟

خوب همان طور که گفتیم دلار یک ارز بین المللی است و همه جا انتخاب مناسب است اما ارز ترکیه یعنی لیر نیز در همه ی صرافی ها معتبر و قابل قبول است از این رو عده ی قابل توجهی لیر را ترجیح میدهند . 
اما خوب نکته ی قابل توجه درباره ی افت های قیمتی است . 
ارزهایی مثل لیر و ریال اخیرا ار رازش شان کم شده و این روند ادامه دار هم بوده از این رو بهتر است پول تان را به دلار تبدیل کنید تا نگرانی ای بابت این مسائل نداشته باشید . شما در ترکیه برای خرج کردن میتوانید آنها را تبدیل به لیر کنید . 

 

لیر یا دلار ؟

 

تبدیل ارز در ترکیه 

برای اینکه پول های نقدتان را در ترکیه به لیر تبدیل کنید باید به صرافی هایی بروید که به آن doviz گفته میشود . شما بدون پرداخت کمیسیون در این صرافی ها پول های نقدتان را تبدیل خواهید کرد . البته حتما قبل از تبدیل پول تان ، نرخ تبدیل یکی دو تا صرافی را چک کنید چرا که نرخ تبدیل در صرافی ها متفاوت است . نکته ی لازم به ذکر دیگر این است که رسید تبدیل هایتان را حتما نگه دارید تا معلوم شود که شما همه ی معاملات تان را به صورت قاونی انجام داده اید . 

 

تبدیل دلار به لیر در ترکیه

 

زمانی پیش میاید که لیر برایتان کارآمدتر از دلار است !

همان طور که قبل تر گفتیم دلار ارز مناسب تری است اما زمانی پیش میاید که خودتان متوجه میشوید که لیر برایتان کارآمدتر و بهتر است . مخصوصا با توجه به فصلی که سفر میکنید . مثلا ایامی که در ترکیه جزء تعطیلات رسمی محسوب میشود صرافی ها بسته هستند و شما در تبدیل پول تان دچار مشکل خواهید شد .
در این ایام صرافی هایی که باز هستند معمولا سوء استفاده میکنند و برای تبدیل از نرخ های غیر واقعی استفاده میکنند پس به زمان سفرتان توجه کنید تا اگر به تعطیلات آنها خوردید پول هایتان را از مبدا به لیر تبدیل کرده تا در آنجا به مشکل نخورید . مبلغی که حتما باید در سفر به ترکیه همراهتان باشد حداقل 100 تا 200 لیر است . 

 

لیر ترکیه

 

چک های مسافرتی در سفر به ترکیه 

موقعیت شغلی برخی افراد ایجاب میکند که آنها در سفر از چک های مسافرتی استفاده کنند اما خوب لازم است بدانید تبدیل آن در بانک های ترکیه امکان پذیر است اما کمیسیون قابل توجهی از پول تان کسر خواهد شد . برای جلوگیری از این ضرر بهتر است از چک های مسافرتی با واحد پوند استرلینگ ، یورو یا دلار آمریکا استفاده کنید . 

استفاده از کارت های اعتباری در ترکیه 

استفاده از کارت های اعتباری در ترکیه به مراتب راحت تر از چک های مسافرتی است . ویزا کارت ، مستر کارت و اویکن اکسپرس از کارت های اعتباری ای است که شما میتوانید در سفر به ترکیه استفاده کنید . بسیاری از کافه ها و رستوران ها هستند که پول نقد را ترجیح میدهند و کارت های اعتباری را قبول نمیکنند . خودپرداز های ATM در جای جای کشور ترکیه با کارت های اعتباری به شما پول نقد میدهند . 

نکات لازم به ذکر در این باره

1- اگر دلار همراهتان بردید به هیچ وجه آن را یک جا خرد نکنید . 
2- دومین نکته این است که تمامی دلارهایتان را در معرض دید صرافی ها قرار ندهید و حتما آنها را در جیب ها و جاهای مختلف پخش کنید . 
3- به قیمت هایی که روی تابلوهای صرافی خورده اصلا توجه نکنید و برای تبدیل پول هایتان حتما حسابی چانه بزنید . 
4- به هیچ وجه در ترکیه به فکر پول شویی نباشید !! خرید و فروش و تبدیل ارز در این کشور به شدت کنترل میشود . 

آژانس مسافرتی هورگشت با تورهای مقرون به صرفه و استثنایی سفر خوش را برایتان رقم خواهد زد .