دانستنی های سفر

آشنایی با محله بالات استانبول

استانبول از دو قسمت آسیایی و اروپایی تشکیل شده است،که در بخش اروپایی به دلیل وجود بناهای تاریخی و جاذبه های گرشگری از طرف توریستان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.یکی از این قسمت های زیبا و دیدنی در بخش اروپایی منطق فاتح است که بسیاری از جاذبه های گردشگری استانبول مثل ایاصوفیه، مسجد آبی و هیپودرم در این منطقه قرار گرفته اند.در این منطقه محله ای دنج  و تاریخی به نام بالات قرار دارد که محله ای قدیمی و اصیل استانبول میباشد،محله بالات در محدوده شهر قدیم و در ساحل غربی شاخ طلایی استانبول واقع شده است و محل سکونت یونانی ها و یهودی ها بوده است.

این محله زیبا که در خیابان ها و کوچه های آن پر از ساختمان های رنگارنگ میباشد که با رنگ های جذاب و زیبایشان فضایی تماشایی به وجود آورده اند.

از مکان های دیدنی و تاریخی بالات میشه به کلیسای سنت استفان بولگار اشاره کرد که در کناره دریا قرار گرفته است. این کلیسا در سده ۱۸۰۰ ساخته شده و کاملا از آهن ساخته شده است؛ چون می بایست در عرض تنها ۳ ماه تکمیل می شده است.

کالج ارتدوکس یونانی یکی دیگه از بنا های زیبا این محله میباشد، این ساختمان قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد و کاملا به رنگ قرمز است،از این بالا چشم اندازی بی نظیر به شهر استانبول خواهید داشت که در کمتر جایی مثل آن را پیدا خواهید کرد.یکی از مهم ترین نکات این محله سکوت و آرامش آن میباشد و مملو از توریست نیست.

با قدم زدن تو این کوچه های باریک و تماشا ساختمان های رنگارنگ که با چند دهه قدمت همچنان سرپا ایستاده اند حس حال دیگه ای دارد و شمارو با روند زندگی مردم این محل آشناتر میکند که بسیار هیجان انگیز می باشد.

محله بالات در کنار محله فِنِر و فاتح سه محله و منطقه تاریخی استانبول هستند که اکثر جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر در همین مناطق قرار گرفته است. به همین دلیل این محله ها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند، محله بالات در حدود ۵۰-۶۰ سال پیش یک محله یهودی نشین بود است ولی خیلی وقت میباشد که یهودی های ساکن در این منطقه  مهاجرت کرده اند.