دانستنی های سفر

آشنایی با " محلات " هلند ایران

شهر محلات بی شک یکی از شهرهای زیبای استان مرکزی میباشد.که در کنار طبیعت سرسبز، آب‌وهوای مطلوب، جاذبه‌های گردشگری طبیعی وآثارباسنانی ارزشمندی دارد.این شهر زیبا در جنوب تهران قرار گرفته است و در حدود ۲۶۲ کیلومتر با پایتخت ایران فاصله گرفته است. این شهر که در جنوب شرقی استان مرکزی قرار گرفته، از سمت شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از غرب به خمین و اراک و از طرف شرق نیز به دلیجان محدود می‌ شود.این شهر دارای آب هوای بسیار پاک و تمیزی میباشد که این موضوع باعث شده این شهر زیبا در واقع مهد پرورش گل های زینتی و پایلوت های گل‌ کاری کشور را به خود اختصاص داده است و به هلند ایران مشهور شده است.

اسم این شهر به دلیل وجود محله های مختلف و  فرهنگ‌ های مختلف به اسم محلات معرف شده است. این شهر در زمان ماد ها به عنوان بخش کوچکی از ایالت حکومت مادها بوده است.

از کتیبه های به دست آمده از این شهر تاریخی مشخص می ‌شود که این منطقه در روزگار حکومت بزرگ هخامنشیان، با نام ورکان شناخته می شده است. در حال حاضر از آثار باستانی که در این شهر باقی مانده است، می توانیم به آتشکده ی آتشکوه اشاره نماییم که دوره ی ساخت آن به دوره ی ساسانیان می‌ رسد.

این شهر تاریخی و زیبا  دارای شخصیت‌ ها و مشاهیر بسیار زیادی در تاریخ معاصر ایران است که به طور مثل می توانیم به صدرالاشراف، سیاح محلاتی، شهاب الدین خسروانی، دکتر صدر و شیخ فضل ‌الله محلاتی اشاره نماییم.

در محلات شما با انواع و اقسام جاذبه های متنوع و خاص روبه رو هستید که از این مکان های دیدنی میشه به بازار سنتی این شهر اشاره کرد که امروزه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. و یا آتشکده ی آتشکوه که از دوره ی حکومت ساسانیان در ایران به جای مانده است. این آتشکده در نزدیکی روستای آتشکوه قرار گرفته است و با آجرهای چهارگوش و نمای ساخته شده از سنگ در واقع جزئی از آتشکده‌ های بزرگ در سراسر ایران می باشد.

یکی دیگه از مکان های دیدنی و تاریخی شهر زیبا محلات سد باستانی نیم ‌ور میباشد که از دوره ی ساسانیان تا به امروز سرپا میباشد،

دهکده گل محلات یکی از مکان دیدنی و زیبایی میباشد که بهترین مکان برای دوس داران گل و گیاه هست،در این باغ با ۱۱۰ هکتار مساحت یکی از مهم ترین مکان های دیدنی شهر میباشد.غار یکه چاه از غارهای طبیعی محلات است که سابقه ی آن به سده‌ های باستانی می رسد. علاوه بر این شهر محلات دارای جاذبه‌ های طبیعی دیگری نیز مثل بوستان سرچشمه، چنار ۲هزار ساله و چشمه‌ ی آب گرم میباشد.

اکثر روستاهای اطراف محلات دارای لهجه ی محلی هستند. مردم این شهر اکثرا به کشاورزی و پرورش گل و اشتغال در معادن سنگ این شهر مشغول هستند. به طور کلی اقتصاد شهر محلات وابستگی بسیاری به صنعت سنگ دارد.

از سوغاتی‌ های شهر محلات می توانیم به عرقیات و داروهای گیاهی و صنایع دستی همچون گلیم نیز اشاره نماییم.