دانستنی های سفر

همه چیز درباره ی جشن کریسمس

 کریسمس جشنی ویژه مسیحیان میباشد که سالی یک بار از تاریخ ۲۴ یا ۲۵ ماه دسامبر آغاز میشود و ۱۲ روز ادامه دارد.در دین مسحیت برخی عید پاک را مهم ترین مراسم مذهبی مسیحیت می دانند و عده ای دیگر کریسمس را حایز اهمیت ترین مراسم به حساب می آورند. میلیاردها نفر در نقاط گوناگون جهان کریسمس را جشن می گیرند و بدون شک این بزرگداشت، عظیم ترین جشن در سراسر دنیاست.

کریسمس جشنی است برای آغاز سال جدید که این مراسم رفته رفته  کمتر به بُعد معنوی آن توجه می شود و این روزها با آداب و سنت های گوناگون کریسمس را جشن می گیرند.

این مراسم مهم و بزرگ داستان های متفاوتی برای پیدایشش وجود دارد که کهنه ترین تاریخی که در این رابطه وجود دارد به سال ۳۳۶ میلادی و دوران پادشاهی رومی ها باز می گردد؛ بیشتر پژوهشگران بر این عقیده اند که کریسمس در راستای جشنی است که برای بزرگداشت میترا برگزار می شد. میترا، ایزدی باستانی بود که با لقب خداوندگار خورشید هم از او یاد می شود. ایرانیان باستان و رومی ها به این ایزد اعتقاد داشتند و همه ساله زادروز میترا را در تاریخ ۲۵ دسامبر گرامی می داشتند.این جشن از سال ۱۶۶۰ میلادی  به عنوان یک تعطیلی رسمی در تقویم به ثبت رسید است.

این جشن زیبا و باشکوه در کشور های گوناگونی برگزار میشود که این عمر باعث شده این جشن در هر جایی به یک شکل برگزار شود ولی رسم هایی وجود دارد که در همه جا به یک شکل برگزار میشود.

تزیینات کریسمس یکی از جذاب ترین و مهم ترین آداب این جشن میباشد،از چند روز قبل مردم کل شهر و خانه های خود را با اشیای خاصی تزیین میکنند،شهر پر از نورهای رنگی و کاغذرنگی های سبز و قرمز میشود. در این جشن برای زیباتر کردن خانه ها از اجسامی چون عروسک های جادوگر و گوزن، توت فرنگی، نقاشی های مذهبی، شکلات های رنگارنگ، مجسمه های گوناگون، عروسک بابانوئل، جوراب ساق بلند، تاج های گل و فرشته ها استفاده می کنند.

یکی از مهم ترین نماد های این جشن درخت کاج و سرو میباشد که با چراغ و گوی های رنگی تزیین میشود.

در این روز زیبا شعر ها و سرود های مختلفی از هر جا به گوش میرسد،در کنار همه این زیبایی ها وقته خوراکی ها و غذایی میرسه که در این روز سرو میشود که در هر جایی متفاوت میباشد که معمولا یک وعده غذای سنتی و خوش آب و رنگ میباشد.

یکی دیگه از رسم های جالب فرستادن کارت پستال میباشد که از چند هفته پیش از شروع مراسم آغاز می شود.